Babkine pečené buchty. Dědkova dílna plná tajemných zákoutí. Mít prarodiče po ruce je výhra pro všechny tři strany. Když však přijde na výchovu, může narazit kosa na kámen.
Prarodiče představují propojení mezi generacemi. \“Jejich vliv v rodině je nezastupitelný zejména proto, že mohou dětem zprostředkovat zážitky, které jim rodiče nemusí umět poskytnout,\“ konstatuje psycholožka Mária Balážová.
Mohou jim totiž věnovat to nejcennější – čas a pozornost.
Dnešní prarodiče jsou jiní
Babička jako z Boženy Němcové je dnes již dříve výjimkou. Moderní prarodiče už nejsou tak usedlí, žijí aktivnější život a mají více možností. „Jsou zdravější, vzdělanější a aktivnější.“
A mají svůj život iv seniorském věku. Dětská psycholožka Gabriela Herényiová upozorňuje, že hlídat vnoučata neznamená obětovat jim všechny své osobní zájmy.
„Pokud je požadavek rodičů přehnaný, máte úplné právo odmítnout takovou starorodičovskou službu,“ doporučuje.
Jak se však dohodnout při výchově dětí? Čí slovo platí, když se názory na výchovné metody začnou rozcházet?
Nestor československé psychologie Zdeněk Matějček tvrdil, že momentem, kdy mají rodiče přestat vychovávat své děti, by mělo být narození jejich vnoučat. \“Já se ztotožňuji s tímto výrokem,\“ poznamenala Balážová.
To ovšem neznamená, že prarodiče mají začít vychovávat potomky svých dětí. „Na to jsou rodiče. Prarodiče by měli respektovat pravidla výchovy rodičů a nikdy nejít proti nim,“ říká Herényiová s vykřičníkem.
S tímto rozhodnutím podle Marie Balážové přichází na jedné straně uvědomění si ztráty vlastní role rodiče. Ale současně i uvolnění, které přichází s rolí prarodiče. „Už nejste za výchovu a za dítě zodpovědní a to je velký benefit,“ odkazuje seniorům.
V čem bývá problém
Nejčastějším zdrojem konfliktů bývají podle ní stravovací návyky a „čokoládková výchova“. Současné mladé mámy usilují více než v minulosti své děti vést ke zdravé výživě. Prarodiče by se měli seznámit s tím, jaká stravovací pravidla v mladé rodině fungují a přizpůsobit se jim.
Shovívaví by však měli být i rodiče. „Pro jednu čokoládku se ještě svět nezhroutí,“ zdůraznila Balážová.
Základní pravidlo zní – prarodiče nesmí jít proti rodičům svých vnoučat. „Nikdy nekritizujte rodiče v přítomnosti dětí,“ doporučuje Gabriela Herényiová.
Pokud chtějí prarodiče ve výchově něco opravit, měli by podle ní raději prezentovat pozitivní návrhy, ne zdůrazňovat, co je třeba napravit. „Staří rodiče jsou jen poradním orgánem,“ uzavřela psycholožka.