Rybářské pláště, provázky a žádné barvy

Date:

Působí jako oblečení dělníků ze stavby, chudých studentů nebo někoho, kdo se o oblečení ani trochu nezajímá. Kabáty ledabyle provázané provázky, boty jsou tlusté, šaty bez jediné ozdoby.

Jednoduché a většinou volné střihy, nenápadné barvy, velké kapsy, pásky, poutka, cvočky.

Utilitarian chtěl být od svého počátku vnímán jako užitečná a prostá městská móda, která má být protikladem přezdobeným a okázalým módním kouskem.

Myšlenka je dobrá, protože lidské oko opravdu miluje jednoduché a umírněné tvary, ale to, co nabídli přehlídková mola pro aktuální zimní a příští jarní sezónu, se od této představy velmi liší.

Dries Van Noten, Fendi, Giambattista Valli, ale také Givenchy, Hermès a Calvin Klein přinášejí v nové sezóně XXL bundy a rybářské pláště, neforemné a nelichotivé střihy, tlusté látky bez vzorů.

Všudypřítomná je masivnost a zejména donebavolající nepraktičnost. Proč je utilitarian styl tak ošklivý, a přitom stále populární?

Tyto otázky si lidé, kteří se módou zabývají jen okrajově, kladou neustále. Proč se nosí tak odpudivé boty? Proč ještě nikdo nezakázal kapsáče nebo kalhoty, které vypadají jako plná dětská plenka? Proč lidé znovu nosí vycpávky jako v osmdesátých letech?

Odpovědi jsou dvě a jsou velmi jednoduché. Jde totiž stále o jeden a ten samý módní proud a také to, že móda zkrátka ráda přehání.

Ať už mluvíme o oblečení připomínající bezpečnostní složky a výstražné vesty nebo o legínách povýšených na společenské oblečení, stále se pohybujeme v téže kategorii – v kategorii praktického oblečení.

Jakkoli se může zdát kousek obtížně využitelný, jeho původ je třeba hledat v těch nejpraktičtějších oděvech.

Věřili byste například, že široké kalhoty s nízkým sedem, takzvané baggy, mají svůj původ v japonských pracovních kalhotách tobi, nebo že okázalá móda vycpávek osmdesátých let má svou inspiraci v uniformách?

Má také své plusy
Móda vždy ráda zveličuje, a tak i ty nejstrožší kousky oblečení dokáže v jistém momentě posunout někam směrem, který se vymyká normě.

Naštěstí i utilitarian můžete nosit v jeho nejčistší podobě. Do velké míry se to daří například menším firmám, jako je slovenská prémiová značka Nehere.

Výhodou utilitarian stylu je, že dobrovolně rezignuje na jakoukoli ozdobnost, nenutí nositele, aby přemýšleli nad doplňky, účesy nebo líčením. Zároveň hraje do karet slow módu, jelikož ve své jednoduchosti je a bude vždy nadčasový.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Dveře na bratislavský způsob

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá...

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájená slanou vodou

Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné...