Dveře na bratislavský způsob

Date:

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá z nich byla marketingově vychválena do nebes, po kontrolách týmu Kvalitní bydlení se však úsměv měnil v rozčarování.

V předešlé části jsme upozornili na rozměrové patálie stavebních otvorů, které vyústí do vážných problémů s dveřmi. Na internetu je spousta zábavných fotografií jak montují dveře „bananoví“ dělníci. Někdy je vytvoří doslova vzdušné, jindy zas až příliš natěsno.

Pokud si myslíte, že podobné situace se na Slovensku nevyskytují, vyvedeme vás z omylu. To, co jsme minule začali, dotáhneme dnes do konce. Tým stavebních inženýrů Kvalitní bydlení připravil ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá z nich byla marketingově vychválena do nebes, po našich kontrolách a upozorněních se úsměv měnil v rozčarování. Všechny příklady pocházejí z našich kontrol z let 2020 a 2021. Problémů s dveřmi, otvory pro dveře, slepými zárubněmi, falešným otevíráním, špatnou montáží, drhnutím křídel o podlahy, obíjením klik a tak dále. je mnoho a setkáváme se s nimi opravdu často.

Instalatér namontoval umyvadlo, dveř zavěsil dveře. A oba si s klidem zeptali plat.

Když vás manažerka klientských změn s titulem Ing. arch. přesvědčí, že otevírání dveří dovnitř WC bude vhodnější nápad…

Tradiční nedorozumění mezi projektantem vytápění a architektury. Je pouze otázkou času, kdy dojde k poškození termostatické hlavice na radiátoru. Takové případy se počítají v bratislavských novostavbách na tisíce (nepřeháníme).

U rodinných domů se nezřídka instalují vstupní dveře pochybné kvality. Ani samotná montáž nebývá provedena v souladu s požadavky technické normy. Výsledkem je vykukující zvětralá polyuretanová pěna a čekání na první problémy.

Esteticky neakceptovatelný otisk, který vznikl při nesprávné dopravě dveří z výrobní firmy na místo stavby.

Mechanická poškození patří k naši tradičním zjištěním. V tomto případě si to odnesl práh balkonových dveří.

Vstupní dveře do bytu mohou mít s prahy jiný problém. Výška prahu 5 cm je naprosto neakceptovatelná. Pro vozičkáře je taková překážka čiré zoufalství.

Rozměry dveří jsou samostatná kapitola. Minimální světlá šířka dveří do WC, případně koupelny nesmí být méně než 60 cm. V této novostavbě se s tím „nepárali“. Vyzděli úzký otvor a museli si dát vyrobit atypickou zárubeň (šířka necelých 57 cm). Řešilo se to slevou z ceny bytu.

Následuje společenská hra najdi 3 rozdíly. Na první fotce je pohled z interiéru na balkon. Na druhé fotce se díváme na tentýž rám balkonových dveří zvenčí. V čem je problém?

Při pohledu směrem ven vidíme ve spodní části rámu pod pryžovým těsněním trojici bezpečnostních otvorů, přes které může vytékat voda, která se do tohoto prostoru může dostat například za hnaných dešťů. Při pohledu z exteriéru žádné otvory nevidíme. Zedník vydláždil schůdek tak, že otvory překryl a de facto znefunkčnil. Odborník k pohledání…

Opakem neexistující dírky je velká dírka. Na dveřích do koupelny vidíme, že štěrbina mezi křídlem a zárubní je mnohem větší, než by měla být. V tomto případě dokonce úplně přestal fungovat magnetický zámek, který byl na dveřích nainstalován.

Dalším příkladem výrobní vady je prohnutí křídla balkonových dveří. Taková situace je velmi vážná, protože ohnutím dochází k netěsnosti mezi křídlem a zárubní. Přes štěrbinu dochází v zimě k úniku tepla, nechtěnému tepelnému mostu a následnému výskytu plísní. Celé dveřní křídlo se musí vyměnit.

Absolutním vítězem v kategorii Dveřní patologie se stává 3-pokojový byt v IV. bratislavském okrese. Tady není moc co dodat. I toto dokáže někdo připravit na předávací řízení.

Čas od času natrefíme na nekvalitní montáž zárubní. Jako v tomto případě luxusního bytu za velké peníze.

Pokud spatříte nedokonalé diagonální spoje částí zárubně, s jistotou víte, že opět došlo ke zednické chybě. Dělící příčka byla nesprávně vyzděná a nezůstal prostor na to, aby se sem vešla dveřní zárubeň. Spekulanti a amatéři to pak řeší tak, že místo adekvátní opravy se ze zárubně „odstřihne“ po celé výši a zhotovitel doufá, že si toho kupující během přejímacího řízení nevšimne. Tak tomu bylo v tomto i desítkách jiných případů, kterých jsme si všimli během našich kontrol.

Pokud si řeknete, že taková chyba nestojí za řeč, zkuste se zeptat sami sebe, jestli byste obdobný nedostatek akceptovali na obleku nebo šatech, například při zapínání křivě našitého zipu.

Na dalším obrázku máme další odchylku, také jen několika milimetrovou, zato s mnohem vážnějším výsledkem. Velkoformátový rám okna, ve kterém je posuvné křídlo balkonových dveří, je křivě namontováno. My jsme si všimli, že na 2 metrech délky je odchylka od ideálního horizontu šílených 14 mm. Při celkovém rozměru rámu téměř 5 metrů se dostáváme na hodnoty, kde je na místě se zeptat, kdo ta okna montoval, kdo stavbu dozoroval a proč tyto osoby dostaly za dodané „dílo“ zaplaceno.

Při svépomocné výstavbě patří k tradičním nálezům nemožnost otevírat dveře, protože jim v tom brání obklad stěny nebo jiná překážka, která laikovi nepřijde na rozum. Bylo tomu tak iv tomto rodinném domě, který má v přízemí koupelnu s dveřmi do zahrady.

Předposlední ukázka má hodnotu 1.500, – €. To je rozdíl mezi tím, co měl kupující dostat a co opravdu obdržel. Napadá vám, v čem může být problém?

Podle smluvní specifikace bytu měl kupující obdržet laminátové interiérové ​​dveře. Jejich hodnota byla cca. 450,- € za 1 sadu (zárubeň + křídlo). Zjistili jsme, že místo laminátových dveří mu developer dodal obyčejné fóliované dveře (1 sada cca. 150, – €). U pěti dveří, které v bytě byly, představuje tuto lež cca. 1.500, – €.

Jsme na konci. Vlastně na začátku. Kolotoč problémů se dveřmi téměř vždy začíná ve zdění dveřních otvorů, na které jsme upozornili minule a poslední fotkou se k nim vrátíme. Odchylka levého ostění zadních dveří od vertikály přes 5 centimetrů potvrzuje, že banánových dělníků je v Bratislavě dost.

Dobrá rada
Myslíte si, že v domě/bytě, který si chcete koupit, takové problémy nejsou?

Kontrole dveří věnujte náležitou pozornost. Nestačí se zeptat prodávajícího, jaké bezpečnostní třídy jsou vstupní dveře. Ptají se na to skoro všichni, avšak pokud vás opravdu bude někdo chtít vykrást, překoná jakoukoli překážku. Doporučujeme zajímat se spíše o odolnost vůči požáru a kouři. Rozdíly mohou být propastné.

Trvejte na předložení certifikátu vstupních dveří a jejich odolnosti vůči různým hrozbám. Někteří developeři s klidem dodají dveře, které nesplňují příslušné požadavky a vymění je za vyhovující pouze těm, kteří si stěžují.

Ujistěte se o materiálovém souladu interiérových dveří. I zde mohou být cenové rozdíly značné.

Vyzkoušejte si každé dveře zavřít a zamknout, možná zjistíte, že se otevírají na opačnou stranu, než by se měly, nebo zavřít nejdou, neboť je poškozená zárubeň, nefunkční čip nebo mají jiný problém. Nevynechejte ani dveře na balkon, garážová vrata, bráničku v oplocení, či výlez na střechu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Dveře na bratislavský způsob

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá...

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájená slanou vodou

Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné...