Chcete si prodloužit léto a doplnit zážitky? Navštivte Piešťany

Date:

Piešťany jsou místem, které si vaši návštěvu rozhodně zaslouží. A nejen pro lázně. O lázeňských službách a procedurách mluvit nemusíme, jsou zárukou nejvyšší kvality odpočinku a regenerace a poskytují nezaměnitelné ozdravné pobyty. Atmosférou, gastronomií, milými obchůdky s výjimečnou duší a kavárničkami na pěší zóně, ze kterých si nebudete umět vybrat, jsou však Piešťany víc než jen to. Dokonalou idylkou.

Po obou stranách Váhu na místě někdejších lužních lesů se v Piešťanech rozprostírají dva rozlehlé parky – lázeňský a městský. Díky nim se Piešťany řadí ke slovenským městům, kde je na jednoho obyvatele největší plocha zeleně. Parky do velké míry určují nejen atmosféru centra města i jeho lázeňské ostrovní části, ale také životní styl obyvatel. Parky navozují okamžitý pocit uvolnění a pohody.

Stromy, jaké jste ještě neviděli
Lázeňský ostrov je nádherné místo, obklopující lázeňské domy, tak zelené, že vás na první pohled ohromí. Táhne se od Zemského mostu po golfové hřiště v jeho severní části. Tak jako skoro všechno v Piešťanech vznikl díky rodině Winterových. Větší pozornost se mu začala věnovat zejména po vybudování dvou reprezentativních objektů na levé straně Váhu – dnes již neexistujících Františkových lázní (1898) a nejznámějšího piešťanského lázeňského hotelu Thermia Palace (1912).

Během toho, jak jím budete procházet, objevíte stromy, které jinde v Čechách najdete jen stěží. Nepřehlédnutelné jsou zejména stodvacetileté platany, na hrázi u Obtokova ramena Váhu roste zase teplomilná glediče třítrnová. V jižní části parku můžete zahlédnout vzácný javor Grosserův. Při procházce snadno spatříte ginko a oproti jezírkům zvláštní dřevinu – jidášovec luštěný. Trsy jeho květin vyrůstají přímo z kmene, tento mimořádný jev se nazývá kauliflorie. Vzácným druhem lázeňského parku je například i kryptomeroa japonská – japonský cedr. Před Thermií objevíte cypřišky, smrky pichlavé původem z Colorada i cedrovec pocházející z Kalifornie.

Piešťany z nebe
Celý lázeňský ostrov je otevřen veřejnosti, takže jej můžete navštívit kdykoli jen tak. Nebo si rovnou pořiďte lázeňský pobyt s jedinečnými procedurami – Zrcadliště s termální minerální vodou a bahniště se sirným bahnem.

Pro děti, dospělé i milovníky umění
Hned na začátku Lázeňského parku se nachází velké lákadlo pro malé i velké – termální jezírka. Jejich botanickou zajímavostí je tropické leknín viktorie královská. Jeho listy rozložené na hladině mohou dosáhnout průměru až dvou metrů. Při procházce parkem se můžete zastavit u voliér s ptačí zoo, která je během celého roku přístupná veřejnosti.

Páv na Lázeňském ostrově v Piešťanech
Z Lázeňského ostrova přejedete po zrekonstruovaném Kolonádově mostu do centra města a hned se ocitnete v městském parku, který je nejen krásným kusem přírody v centru Piešťan, ale i dějištěm kulturních a společenských akcí. V amfiteátru se konají koncerty, volné plochy slouží jako místo výstav a různých představení. V parku jsou rozmístěny sochy, od roku 1967 se zde koná akce Sochy piešťanských parků, kterému město vděčí za nejkvalitnější díla. Letos v některých prostorách trvá až do 30. září.

Všechny cesty vedou na Sĺňavu
Kolem krásné vodní nádrže nedaleko můžete projet pohodlně na kole a přistavit se na místech, která stojí za to navštívit. Trasa je nenáročná, takže ji zvládne celá rodina. Slňava s vodní plochou o velikosti 430 hektarů je významným hnízdištěm ptactva. Na pravé straně Sĺňavy je lokalita Výsadba, která dostala jméno podle aktivního vysazování vegetace, díky kterému vznikla v letech 1962 – 1964. Součástí tohoto areálu o rozloze 2,5 hektaru je ornitologický stacionář, kde probíhá výzkum spojený s kroužkováním migrujícího ptactva.

Druhou významnou lokalitou je uměle vytvořený štěrkový ostrov, který vznikl v roce 1976 ve středu Sĺňavy. Má rozlohu 2,8 hektaru a dostal název Racek. Ornitologové zjistili na ostrově (nazývaném také Ptačí ostrov) hnízdění pěti druhů racků. Na ostrově bylo zaznamenáno 20 druhů hnízdících ptáků. Obě lokality byly prohlášeny za chráněná ptačí území se zákazem vstupu, přesto přímo v chráněném ptačím území Výsadba je možné absolvovat ornitologickou prezentaci spojenou s kroužkováním ptáků.

Kapacita skupiny je omezena na 20 osob. Prezentaci vede ornitolog Erich Kubica a Štefan Šiška ve spolupráci s OZ Sĺňava Piešťany. Zájemci se mohou objednat na t. čj. 0903 441 660. Prezentace je velmi zajímavá pro dospělé i děti. Vodní nádrž Sĺňava nabízí široký prostor pro vodní lyžování, wakeboarding a také wakeskate. Vodnolyžařský vlek – areál Wake Soul je na levé východnější straně nádrže Ratnovské zátoky přístupný z obce Ratnovce.

Náš tip: Plavba lodí kolem Sĺňavy
Provoz lodi je závislý na počasí, pluje od března do listopadu a využívá dva okruhy. První, krátký, trvá 50 minut a loď vás zavede k Ptačímu ostrovu a zpět. Druhý okruh, dlouhý, trvá 75 minut a jede kolem Ptačího ostrova přes Ratnovskou zátoku k Drahovské jezu, odtud k Rybářskému dvoru a zpět.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Dveře na bratislavský způsob

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá...

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájená slanou vodou

Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné...