Děti nepotřebují jen dynamické sporty, jóga je užitečný trend i pro nejmenší

Date:

Jóga je v současnosti trendem ve cvičení mezi dospělými, pomáhá harmonizovat tělo a duši, aktivizují se při ní svaly i koncentrace. Neměly by se jí vyhýbat ani děti.

I když mají často energie na rozdávání a potřebují dynamické aktivity, i v jejich životním stylu by měla platit zásada, že pestrost je vítaná i ve sportu.

Individuální či skupinové sporty, tanec, míčové hry – ať už vaše dítě inklinuje k čemukoli, vyzkoušejte si s ním i hodiny jógy.

Jóga už dnes není činnost, která by spadala do oblasti alternativy, zvyků východních kultur nebo byla spojována s duchovenstvem.

Jedná se o moderní způsob poznávání fyzických schopností svého těla a posouvání hranic koncentrace či ohebnosti.

To vše přispívá ik vývoji nejmenších. Zde je několik důvodů, proč zkusit cvičení jógy s dětmi.

 1. Jóga není o soutěžení
  „Jóga se nedá cvičit, aniž by člověk nevěnoval pozornost svému tělu, nitru, prožívání, dýchání. Děti se během lekcí jógy naučí vnímat své tělo a odhalí, co všechno dokáže. Jelikož jde o sport, ve kterém se nesoutěží, není na ně vyvíjen žádný tlak a mohou nerušeně poznávat samy sebe,“ vysvětluje certifikovaná instruktorka dětské jógy Zuzana Bothová z hotelu Malvazia v Prievalech.

Díky tomu, že děti nesoutěží, jóga také povzbuzuje jejich sebevědomí a sebeúctu. Je to tím, že si při cvičení uvědomují sami sebe, své tělo a svou schopnost s ním is myslí nakládat. Jóga je učí být trpělivými a vytrvalými.

 1. Je to vhodný doplňkový sport
  Řízený pohyb uvolňuje tělo od hlavy k patě, a proto je jóga ideální jako doplňková aktivita k jiným dynamickým sportům.

Pro děti je dvojnásob důležité, aby měly všestranný přiměřený pohyb, nezatěžovaly pouze vybrané partie svalů a zároveň se naučili správně dýchat.

 1. Dětská jóga je hravá
  „Děti jóga baví, protože si v ní hrají na to, jak si motýl natahuje křídla, co udělá had, když mu skočíme na ocas, jak pevná je skála či jak se zdraví slunce a jak draci,“ vysvětluje svůj styl výuky Zuzana Bothová.
 2. Zlepšuje koordinaci, fantazii i soustředění
  Benefitů, které dětská jóga dětem přináší, je velmi mnoho.

„Je dokázáno, že pravidelné cvičení pomáhá správnému držení těla, zlepšuje koordinaci i rovnováhu, rozvíjí soustředění, pevnou vůli i fantazii a vede k lepšímu zvládání stresových situací,“ jmenuje je instruktorka.

V moderním světě není ničím výjimečným, že se do stresu a napětí snadno dostávají i děti. I na ně je vyvíjen tlak okolí, který dokáží zmírnit cvičeními, která uklidňují mysl a tělo.

 1. Posiluje imunitu
  Systematická práce s tělem, dechem a soustředěním má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu. Harmonizované tělo je méně náchylné k onemocnění.
 2. Příliš aktivních uklidní, utažených povzbudí
  Nakonec je zde důvod, který dělá mnoha rodičům vrásky na tváři. Ti, kteří mají příliš živé děti, by si někdy přáli, aby byli klidnější a méně aktivní.

Naopak ti, jejichž děti spíše sedí v koutě a svět jen pozorují, by si přáli, aby byly více zapojeny a aktivnější.

Jóga dokáže malé „živly“ uklidnit a „ospalce“ probudit, protože je zábavná, nesoutěživá a buduje v dětech vnímání a sebeúctu. Jóga je vhodná i pro děti s autismem nebo poruchou pozornosti.

Podle pozorování vědců se u skupiny školou povinných dětí cvičících jógu zmírnily projevy agresivity, hyperaktivity a sociální nejistoty v porovnání se skupinou dětí, která hodiny jógy neabsolvovala.

Dětem s autismem prý jóga pomáhá zlepšovat motorické schopnosti, koncentraci či úzkostné stavy.

Jógové pózy vhodné pro děti
Také děti by s podobným cvičením měly začínat pomalu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Dveře na bratislavský způsob

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá...

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájená slanou vodou

Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné...