Léto a dětská pokožka: Pět pravidel péče o pleť dětí

Date:

Koupání a sprchování
I když během teplých měsíců můžeme mít pocit, že dítě je třeba mýt několikrát denně, ve skutečnosti je třeba denní mytí jen na místech, která zvyknou být zapařená, čili u nejmenších dětí, jako jsou novorozenci a kojenci, jsou to zejména oblast třísel a krku.

U trochu větších dětí je vhodnější sprchování než koupání, jednak je to ekologičtější, ale také zdravotně vhodnější způsob mytí. Sprchovat dětské tělo není třeba déle než tři minuty.

K mytí je dobré použít jemné přípravky, speciálně určené pro potřeby citlivé dětské pokožky.

Ta je asi třikrát slabší než pokožka dospělého a má pětinásobně vyšší přirozenou ztrátu vody, vyšší schopnost vstřebávat látky z použité kosmetiky a nedokonale fungující imunitní systém.

Proto je citlivější na negativní působení chemických, fyzikálních a mikrobiálních vlivů z okolního prostředí. K mytí dětské pokožky je vhodné použít vlažnou, nikdy ne příliš horkou vodu.

Na samotné mytí není třeba používat zbytečně mnoho mycích prostředků. Po umytí je vhodné osušit dětské tělo poklepáváním ručníkem, ne silným třením.

Ochrana před sluncem
Děti do tří let by se měly pohybovat na slunci jen minimálně. Vždy je třeba je chránit vhodným oděvem a pokrývkou hlavy.

Nikdy by neměly být vystaveny přímému polednímu slunci. Asi od půl roku života je vhodné používat k ochraně dětské kůže před slunečním zářením speciální opalovací přípravky pro děti.

Při jejich výběru platí, že krémy bývají účinnější než mléka. Když je dětské tělo vystaveno vodě, je třeba na pokožku nanést ochranný krém po každém koupání.

Pokud se chystáte na dovolenou k moři a máte malé děti, myslete na to, že by měly být během dne většinou schovány ve stínu.

Při natírání ochranným prostředkem nezapomínejte na nejvíce ohrožená místa na dětském těle – na ušní lalůčky, rty, nos a nárty.

Ochrana vhodným oblečením a opalovacím krémem je nezbytná iv případě, že je dítě schováno pod slunečníkem. Při slunečném a teplém počasí je zároveň nezbytné dbát na dostatečný pitný režim.

Mytí vlasů
V prvním roce života dítěte bychom měli omezit mytí vlasů na minimum. Úplně postačí, budeme-li mu oplachovat hlavu vlažnou vodou.

Dětská pokožka je i na hlavě citlivá a tenčí než u dospělých. Od dvou let výše je již vhodné vybrat pro dítě jemný dětský šampon.

Pokud dítě při mytí vlasů pláče, může to být proto, že mu překáží voda v očích, uších nebo v nose, štiplavá pěna v očích nebo sprška vody ze sprchy.

V některých případech je lepší opláchnout vlasy hrníčkem nebo houbou, děti to většinou snášejí lépe než sprchování.

Nebo můžete děti zaujmout hrou na kadeřnictví, která zaujme jejich pozornost a nenápadně je přinutí lépe při mytí spolupracovat.

Například můžete nejprve dovolit dítěti, aby umylo vlásky panence, teprve poté omyjte ty jeho. Pro mytí dětských vlasů je důležité, podobně jako při mytí celého těla používat vlažnou, nikdy ne příliš teplou vodu.

Jaký krém vybrat
K výběru dětského krému by se mělo přistupovat s maximální vážností. Pro zdraví dítěte je velmi důležitá zdravá pleť bez podráždění.

Dětské krémy lze rozdělit podle funkcí, které vykonávají. Existují hydratační, ochranné, univerzální krémy a krémy proti opruzenin.

Pediatři obvykle nedoporučují používat dětský krém častěji než po mytí, pokud dítě nemá nějaké problémy s kůží. Dětský krém může obsahovat aktivní složky: glycerin, vitamíny A a E, esenciální oleje a výtažky z léčivých rostlin.

Pokud je dítě na některou z těchto složek alergické, je třeba se jí vyhnout. Krémy proti opruzeninám obvykle obsahují D-panthenol, oxid zinečnatý nebo jakékoli jiné sloučeniny, které mají antibakteriální vlastnosti.

Pokud se přesto objeví na dětské pokožce podráždění, je vhodné použít zklidňující krém s bambuckým máslem, heřmánkem nebo výtažkem z měsíčku.

Pro dobrý dětský krém je obzvlášť důležité jeho složení, které by mělo být jemné a přizpůsobené citlivé dětské pokožce, vyvinuté ve spolupráci s pediatry a lékárníky. Chcete-li vsadit na jistotu, vyberte si kosmetický produkt v bio kvalitě.

Přecitlivělá pokožka
Přecitlivělost je výsledkem nerovnováhy zasahující do zdravého vývoje pokožky. Často je vrozená, ale může být také vyvolána vnějšími faktory, jako například extrémními teplotami nebo znečištěním životního prostředí.

Děti trpící přecitlivělostí pokožky bývají citlivé emocionálně i fyzicky. Jejich kůže může reagovat přehnaně i na běžné vnější podněty.

V takovém případě je třeba zvolit kosmetickou péči speciálně určenou pro velmi citlivou dětskou pokožku, případně se poradit o jejím výběru s odborným lékařem.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Dveře na bratislavský způsob

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá...

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájená slanou vodou

Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné...