Pět aktuálních filmů, ve kterých mají ženy a móda silné postavení

Date:

Mnohé filmové novinky soustředily svůj děj na hlavní postavy ženského pohlaví, ženy nebyly jen krásným doplňkem, ale v první řadě silnými, odvážnými a jedinečnými osobnostmi.

Jejich originalitu zintenzivnila i móda, kterou kostýmní výtvarníci ve snímcích zvolili. Právě oblečení a kostýmní zpracování dokážou dokonale zdůraznit jedinečnost filmových postav a pomoci jim k jejich existenci na plátně.

A přitom dané filmy vůbec nemusí být o módě nebo se odehrávat ve světě módního byznysu. Stačí, že se o kostýmy postaraly talentované designérky.

Favoritka
Film se odehrává na začátku 18. století, kdy ve Velké Británii vládne královna Anna, poslední z rodu Stuartových.

Je plachá, ne zrovna nejchytřejší ak tomu ještě trpí bolestivou dnou. Za nejistou královnou však stojí její věrná společnice lady Sarah (Rachel Weisz), která jí radí a v podstatě se dá říci, že za ni vládne.

Když však na dvůr přichází její sestřenice Abigail (Emma Stone), věci jí začnou přerůstat přes hlavu.

Abigail poprosí svou příbuznou o práci služební, ale není takovým neviňátkem, jak se na první pohled může zdát. Je to ctižádostivá žena, která se rozhodne bojovat o pozici favoritky královny.

Dobový snímek má v sobě humor, vypráví originální příběh dějin Anglie takovým stylem, jakým jsme ho ještě neměli možnost vidět. Je absurdní a zároveň velmi hodnověrný.

Atmosféru dob dotváří samozřejmě nejen interiéry a exteriéry, ale i originální kostýmy. Ty má na svědomí kostýmní designérka Sandy Powellová, které doma ve skříni září až tři Oscary za kostýmy ve filmech Mladá Viktorie, Letec a Zamilovaný Shakespeare.

Herce oblékala i ve filmech Carol či Gangy New Yorku. Ve filmu se rozhodla pro „punkrockový“ vzhled oblečení a pohrála si zejména s černou a bílou, které dodaly snímku ještě více dramatičnosti.

Colette
Film zobrazuje skutečný příběh Sidonie Gabrielle Colettové, francouzské spisovatelky, která napsala více než 50 novel o ženách, jejich problémech v lásce i v posteli.

Narodila se v roce 1873 a jako dvacetiletá se zamilovala do muže Henryho Gauthiera Villarse, který byl od ní starší o patnáct let.

Na popud manžela napsala svou první knihu o Claudině, která byla vydána v roce 1900. Autorka v něm vytvořila poprvé postavu moderní teenagerky.

Háček však byl v tom, že se pod knihu nepodepsala Sidonia, ale její manžel pod svojí přezdívkou Willy.

Díky knize se spolu s manželem zařadili k bohému, žili v blahobytu a součástí jejich svobodomyslného života, do kterého patřily i skandály a provokace, byly i mimomanželské vztahy.

Sidonii začaly přitahovat ženy, Henry se zase dopustil nevěry. Film Colette je svěží a přitom elegantní. A to i díky designérce jménem Andrea Flesch, která ve filmu používala módu tak, aby odrážela vývoj Sidonie a její životní fáze.

Mnohé z kostýmů byly skutečně z éry, ve které se film odehrával. Tvůrci si je půjčili z muzea v Budapešti (Museum of Applied Arts).

Černý panter
Hlavní postavou je bojovník jménem T´Chally (Chadwick Boseman), který se po smrti otce, krále Wakandy, vrací do svého domova.

Naoko působí tato země jako chudá země třetího světa. To vše je ovšem jen zástěrka. Jde o technologicky vyspělou, ambiciózní zemi s odhodlanými bojovníky, kteří se nebojí chránit bezpečnou budoucnost svého národa za každou cenu.

Kritici označili film za vynikající. Jeho velkolepost spočívá ve speciálních efektech, ale také v kostýmech.

Ty divákům berou dech. Vytvořila je Ruth E. Carterová, která má na kontě dvě nominace na Oscara, za film Amistad a Malcolm X.

Pracovala už na více než čtyřiceti filmech, ale v případě Černého pantera šlo o něco úplně jiného.

Podle vlastních slov chtěla do snímku vnést starou někdejší Afriku způsobem, jakým to dosud nikdo neudělal.

Šíleně bohatí Asijci
Po roce randění cestuje Rachel Chu (Constance Wu), Američanka čínského původu, s přítelem Nickem Youngem (Henry Golding) do Singapuru, kde má jeho nejlepší přítel svatbu.

Tam se má Rachel seznámit s Nickovou rodinou, ale ještě netuší, že patří k nejbohatším rodům v Asii.

Začíná tak zajímavý příběh o lásce, žárlivosti, rovnosti, který je protkáván stylovými momenty jednotlivých postav v honosných róbách a luxusních prostorách.

Tvrdohlavou matku Nicka si zahrála krásná Michelle Yeoh, známá také z filmu Gejša.

Kostýmní designérka Maty E. Vogt vsadila na absolutní luxus, a tak využila pomoci značek jako Dior, Ralph Lauren či Missoni a dalších západních značek, ke kterým přimíchala i trochu asijské „šťávy“.

Režisér jí doporučil inspirovat se pohádkami jako Čaroděj z kraniny Oz nebo Popelka.

Vznikl tak skutečně nablýskaný a pohádkový film, který okouzlil Hollywood i diváky po celém světě.

Debbina 8
Tento film byl unikátní svým obsazením. Hlavními a vedlejšími postavami byly výhradně ženy. Každá osobitá a jedinečná, ve skutečnosti i na plátně.

Po boku Sandry Bullockové a Cate Blanchettové si zahráli Anne Hathaway, Sarah Paulson, Helena Bonham Carter, Rihanna, Mindy Kaling nebo Awkwafina.

Rozhodli se podniknout velkou loupež podobně, jako tomu bylo ve snímcích z předchozích let pod taktovkou Dannyho a jeho „parťáků“.

Každá z postav má vlastní styl, skvělý humor, odvahu. Diváky oslovila sofistikovanost Sandry Bullockové, rockenrolový styl Cate Blanchettové, rastafariánství zpěvačky Rihanny či ulícenost Heleny Bonham Carterové.

K nálepce jednoho z nejstylovějších filmů připspel i fakt, že jeho děj se odehrával během večera „módních Oscarů“, tedy během Met Gala.

A aby jejich postavy dokonale zapadly do děje, kostýmy pro ně na míru vytvořila Sarah Edwardsová.

Herečky na plátně předvedly autentické designérské róby od značek Prada, Givenchy, Valentino či Burberry. I když možná nejde podle kritiků o nejlepší film, je to jistě vizuální delikatesa.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Český startup vyvinul krytý smart skleník pro domácí pěstování

Kryté domácí skleníky určené pro interiérové ​​pěstování nejsou žádnou...

10 nejjefektnějších bytových rostlin, které přežijí téměř vše

Nemáte čas, hodně cestujete nebo jste pověstným vrahem rostlin,...

Dveře na bratislavský způsob

Připravili jsme pro vás ukázky dveří bratislavských novostaveb. Každá...

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájená slanou vodou

Zatímco vyspělý svět stále otevřeněji ohlašuje postupné zavedení plné...